Середа, 07 жовтня 2015 10:21

Стебне: звідки назва села?

Автор 
Назву села Стебне Звенигородського району немісцеві люди часом перепитують: «Степне»? Ні ж бо. І підтвердженням окремого значення цього слова є численні інші однокореневі назви по всій Україні: Стебник, Стебні, Стебний. Стебник — одна з понад 50 найархаїчніших слов’янських назв в лісостепових районах України, дослідив мовознавець-славіст Олег Трубачов.
Частина філологів доводять походження кореня від іздовбувати, довбати. «Іздеба» — слово, що означало в протослов’янській мовній спільноті «житло», «закоп», «шахта» чи «довбане заглиблення».
Ще б пак: у такий спосіб у давнину виготовлялося багато що. Скажімо, старожили села Стебні Івано-Франківської області кажуть, що село, оточене горами, схоже на стебник. Стебник в таких краях — це дерев’яний ящик, в який поміщали бджіл на зимівлю. Але перші вулики, як відомо, були видовбані в колоді. З цієї ж сфери польське stebnik — «льох, в якому розміщують вулики з бджолами на зиму».
Навряд чи походження назви села Стебне — від його розташування в «заглибині» — долині річки, на двох берегах і гранітних скелях над Гнилим Тікичем. Але самі граніти, присутність і сьогодні неподалік села кар’єру, цілком могла прислужитися поселенцям. До речі, співзвуччя коренів «стеб» і «штеб» дозволяє припустити, що в цьому морфемному гнізді може перебувати слово «щебінь».
Видається менш ймовірним, але має право на розгляд, походження назви Стебного з індоєвропейської мови від давньої назви помешкання — «істопа», «стуба» (сучасне німецьке «штубе» — вітальня, кімната). За етимологічним словником української мови, укладеним в Інституті мовознавства ім. О.О.Потебні НАН України, стебник — «комора, омшаник», пристебник — повітка, надбудова над погребом, чеське stebnik — пов’язане з істепка: «невелика будівля в сінях або під хатою для зберігання овочів узимку».
Цікаво, що ні в самому селі від його жителів, ні в навколишніх селах слова «стебник», як предмет чи приміщення, чути не доводилось.


RedTram

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

вгору